Na skróty

Przypomnienie hasła

Spektrometr Thermo Scientific Nicolett iS10 FTIR-ATR

Urządzenie: Spektrometr Thermo Scientific Nicolett iS10  FTIR-ATR z przystawką Harrick VariGATR

Lokalizacja: laboratorium 132

Informacje ogólne:

Spektrometr Nicolet iS10 na zakres podczerwieni i bliskiej podczerwieni, przeznaczony jest zarówno do badań naukowych jak i kontrolno-pomiarowych. Zapewnia możliwość skonfigurowania gotowego systemu dającego rozwiązanie od pobrania próbki do uzyskania satysfakcjonujących wyników.

Zakres spektralny: 7800–350 cm-1 z dzielnikiem wiązki KBr lub 11000-375 cm-1 z XT-KBr.

Maksymalna zdolność rozdzielcza 0,4 cm-1.

Możliwość współpracy z mikroskopem IR i termowagą, pracy z drugim przedziałem pomiarowym, także w konfiguracji dwuzakresowej IR/NIR.

Wyposażenie:

 • 25 odbiciowa przystawka ATR z celką przepływową
  • 25 odbiciowa pionowa przystawka ATR zbudowane jest z czterech nastawnych zwierciadeł oraz celki, w której montowany jest kryształ germanowy. Razem z teflonowymi uszczelkami tworzy on po obu swoich stronach komory do adsorpcji  badanej substancji. Promień IR dzięki lustrum kierowany jest do detektora poprzez  kryształ umieszczony w celce.
 • jedno-odbiciowa przystawka VariGATR TM  do analizy cienkich filmów
  • jedno-odbiciowa horyzontalna przystawka VariGATRTM przeznaczona jest do analizy pokryć lub cienkich filmów zaadsorbowanych na płytkach krzemowych lub polerowanych płaskich powierzchniach metali. W skład budowy przystawki wchodzi kryształ germanowy przez który przechodzi promień pod kątem 60o do 65o. Pomiarowy zakres spektralny wynosi 5000 do 650cm-1.
   Przystawka VariGATRTM jest przeznaczona specjalnie dla cienkich filmów zaadsorbowanych na płytkach kremowych lub metalowych, ale może być także wykorzystywana jako jednoodbiciowa przytawka ATR do analizy cieczy, proszków, miękkich ciał stałych czy płaskich powierzchni stałych.
 • 10 odbiciowa przystawka ConcentrateIR2TM
  • ConcentratIR2TM jest przystawką dedykowaną analizie cieczy, proszków czy szlamów.. Promień IR przechodząc przez diamentową płytkę ATR ulega 10-krotnemu wewnętrznemu odbiciu pod kątem 45o, penetrując badaną próbkę leżącą na powierzchni diamentu. Zakres spectralny wynosi od 4000 cm-1 do 550cm-1. Powierzchnia analizowana wynosi 4 mm średnicy. Do analizy wystarczy użyć tylko 10 ml próbki. Dzięki temu ConcentratIR2TM jest szczególnie polecany do badania takich próbek, gdzie wymagana jest wysoka czułośc a objętość próbki jest ograniczona.

Osoba kontaktowa: dr Lilianna Warszyńska-Szyk tel. +48 12 6395129

Zasady dostępu: Aparatura dostępna do samodzielnych pomiarów po przeszkoleniu użytkownika.